Brokastis


Galetes brokastīm
Galetes brokastīm- alternatīva baltmaizei. Brokastīs mēs  jau 4 mēneši pārsvarā lietojam galetes, sākumā pirkām dr.Nature galetes,nosākumā bija kvalitatīvākas ( starpcitu ražotas tepat LV, Daugavpilī),maksā ap 0,60ls -120g, nopērkamas gan Rimi, gan Maxima veikalos. Vēlāk atklājām Sonko galetes, nopērkamas Iki veikalos 0,49ls par 130g (iekšā 14 šķēlītes), labāka forma, riktīgi uzpūsti rīsi, ar saulespuķu vai ķirbju sēkliņām, garšīgas. Ir arī bez piedevām un 7 graudu(mums gan tās neder). Vēl atklāju Somu krispijus- FINN CRISP, nopērkamas faktiski visos lielveikalos maksā ap 0,85-0,95ls (iekšā 30 krispiji) man ļoti garšo gan ar tunci, gan aknu pastēti.  Krispiji veidoti no rudzu miltiem, vairāk par 10 gan diez vai vienā reizē var apēst, ir ļoti plāni, bet barojoši. Protams, brokastīs jauki ir rudzu rupjmaizi apēst, lai gan īsta rudzu maize ir pasmags ēdiens (īpaši mazajiem), bet reizēm to kārojas. Latvijā gan grūti tādu riktīgu rudzu maizi bez kviešu miltiem dabūt(kas nav vēlami īpaši 1.asinsgrupai), īsta rudzu maize ir padārga – Lāču maize un Ķelmēnu maize (bioloģiskā), reizēm mēs gan paši uzcepjam rudzu maizi, tas gan nav tik vienkāŗšs  darbiņš kā bulciņu, piccu vai citu kviešu izstrādājumu cepšana. Centīšos ielikt rudzu maizes receptes, kad atradīsim vistuvāk ideālam (tās gan ļoti precīzi jātaisa).Ko likt uz galetēm?
Latviešiem ierasts brokastīs ēst maizītes, lūk alternatīva (īpaši 1.asinsgrupai) iedvesmai, tikai dažas idejas. Brokastīs uz galetēm, krispijiem vai rudzu maizes var likt auksti kūpinātu liellopa gaļu, aknu pastēti, lasi,  tunci savā sulā vai olīveļļā, mozarellas sieru,  tomātus, gurķus u.c, lietas, kas vien ienāk prātā. Dažreiz arī kādu smērsieriņu vai mājas sieru.

Brokastis ar liellopa aknu pastēti vai marmora  liellopa gaļas šķēlītēm uz īstas rudzu rupjmaizes(Ķelmēnu).Kopējās izmaksas 1 cilvēkam ap 0,30ls, tikai sākumā viss vairumā jāiepērk. Klāt vēlams zaļumiņš- salātu lapa vai gurķa šķēlīte.

Rīsu galetes ar lasi.
Brokastīs rīsu galetes ar lasi. Kopējās izmaksas uz 4 cilvēkiem zem 2ls.


Auzu pārslu putra. 
Katliņā  ielej 1 daļu ūdens un tikpat daudz piena (0.asinsgrupai nav vēlami piena produkti, bet nedaudz jau var, ja tāda vēlme), pieber 1tējkaroti cukura un 1 tējkaroti olīveļļas vai sviesta, kad viss gandrīz vāras pieber apmēram uz pusi mazāk auzu pārslu, šoreiz ātri vārāmās un pēc minūtes putra gatava. Maniem puikām ļoti garšo ar sviestu vai margarīnu, dažreiz ievārījumu un vienmēr mazajiem nedaudz jāapkaisa  putra ar cukuru. Šoreiz man tika putra ar margarīnu un valriekstu medū (jauka ziemassvētku dāvana- rieksti medū). Biezputras izmaksas uz 3 cilvēkiem 0,30ls.


Minigaletes
Brokastis, šoreiz no mini galetēm un brieža desas (desas vairs nav mūsu ikdienas ēdienkartē, bet ir izņēmumi,ja gadās atrast liellopa, vistas vai medījuma gaļas produkciju). Izmaksas kopējās uz 3ls, bet pietiek uz 8 cilvēkiem.

Hum-hums ar galetēm 
Hum-hums ar galetēm, tik vien cik paspēju nofotografēt, kā viss 5 minūšu laikā tika apēsts (garšo arī 1,8 un 4 gadīgajiem puikām).Lieliskas brokastis vai našķis. Humoss maksā apmēram 0,75ls , galvenā sastāvdaļa ir turku zirņi (nezinu ko par to saka asinsgrupu diēta, bet novērojumi liecina ka puncis pieņem šo barību), lieliski sader ne tikai ar galetēm ,rupjmaizi, bet arī ar dažādiem svaigiem dārzeņiem. Rakstīts arī ka ar gaļas ēdieniem labi sader kopā, būs jāizmēģina.Īsts atradums brokastīm vai uzkodām.  Krispiji ar Lisner pastētēm, Maxima veikalos cenas mazajai kārbiņai tikai 0,35-0,39ls, akcijās lētāk, ir triju veidu pastētes ,bet mums vislabākā un maigākā liekas laša pastēte ar balto sieru, maiga, neatkātojama garša, un ja vēl uz pastētes uzliek salātu lapiņu ..... vēl pastētes ir no olām, nedaudz pikantāka un tunča, kas ir vēl asāka.